Prace w Senacie
73. posiedzenie Senatu RP IX kadencji - 13, 14 i 15 lutego 2019r.

73. posiedzenie Senatu
13 lutego 2019 r. rozpoczęło się 73. posiedzenie Senatu. Zaplanowano na nim m.in. rozpatrzenie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, która zmierza m.in. do wyeliminowania tzw. turystyki pobytowej i wprowadza rozwiązania uniemożliwiające sprowadzanie cudzoziemców wjeżdżających do Polski pod pretekstem podjęcia studiów.
Senatorowie minutą ciszy uczcili pamięć Jana Olszewskiego, działacza opozycji i obrońcy w procesach politycznych w czasach PRL-u, premiera w latach 1991–92, posła na Sejm I, III i IV kadencji.
Izba zdecydowała o wykreśleniu z porządku obrad punktu dotyczącego informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2017 r.
Podczas 73. posiedzenia Izba rozpatrzy 3 ustawy.
Senatorowie omówili ustawę o zmianie ustawy o grach hazardowych (projekt komisyjny) przewiduje, że środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej będą wydatkowane również na rozwój turystyki społecznej. Stanowi reakcję sejmowej Komisji do Spraw Petycji na petycję Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które postulowało, aby środki funduszu przeznaczać również na rozwój turystyki społecznej, sprzyjającej aktywności fizycznej obywateli. Dotychczas środki te przeznaczane na przebudowę, remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych, rozwijanie sportu wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych oraz zadania określone w przepisach dotyczących zdrowia publicznego w zakresie aktywności fizycznej.
Izba zajęła się ustawą o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy) ma na celu m.in. wprowadzenie rozwiązań uniemożliwiających sprowadzanie do naszego kraju cudzoziemców, którzy wjeżdżają pod pretekstem podjęcia studiów, ale ich nie kontynuują. Nowela dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw spoza UE, której termin wdrożenia minął 23 maja 2018 r. Chodzi o cudzoziemców przyjeżdżających m.in. w celu prowadzenia badań naukowych, podjęcia studiów, szkoleń czy udziału w wolontariacie lub programach wymiany szkolnej. Nowelizacja przewiduje, że minister spraw wewnętrznych ustanowi instytucję zatwierdzania jednostek prowadzących studia, organizujących staż i organizacyjnych, na rzecz których cudzoziemcy będą wykonywać świadczenia jako wolontariusze. Obowiązek zatwierdzania nie będzie dotyczył uczelni akademickich, publicznych uczelni zawodowych, uczelni wojskowych, uczelni służb państwowych oraz uczelni prowadzonych przez kościoły i związki wyznaniowe, których stosunek do Rzeczypospolitej Polskiej reguluje umowa międzynarodowa lub ustawa. Nowela ma też wyeliminować tzw. turystykę pobytową, polegającej na składaniu wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy przez osoby przebywające w Polsce na podstawie wizy wydanej przez inne państwo należące do strefy Schengen. Problem dotyczy m.in. obywateli: Iraku, Bangladeszu, Pakistanu i Indii.
Senatorowie rozpatrzyli ustawę o wypowiedzeniu Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowenii o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, sporządzonej w Lublanie dnia 28 czerwca 1996 r. (projekt rządowy) dotyczy wyrażenia zgody na wypowiedzenie przez prezydenta umowy międzynarodowej, kwestionowanej przez Komisję Europejską z uwagi na jej niezgodność z prawem UE, podobnie jak inne umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (tzw. umowy intra-EU BIT), zawarte między państwami członkowskimi, które zostały wezwane przez Komisję Europejską do zakończenia ich obowiązywania.
Obecnie przystąpiono do drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska (inicjatywa Komisji Ustawodawczej), który wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 marca 2018 r. (sygn. akt K 2/17). Projekt noweli wydłuża z 2 do 3 lat termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w wypadku ograniczenia korzystania z niej w związku z ochroną środowiska. Roszczenia miałyby dotyczyć głównie działalności lotnisk, np. hałasu.
Zaplanowano również podjęcie uchwały w 100. rocznicę utworzenia w Polsce instytucji kurateli sądowej (inicjatywa Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej), w której Senat przypomina, że naczelnik państwa Józef Piłsudski 7 lutego 1919 r. wydał dekret o utworzeniu sądów dla nieletnich w 3 miastach: Warszawie, Łodzi i Lublinie. Utworzono przy nich urząd stałych opiekunów sądowych, po 10 latach przemianowanych na kuratorów nieletnich, z czasem zakres ich zadań objął również osoby dorosłe, które dopuściły się przestępstwa. Jak podkreślono w uchwale, kuratorzy sądowi są służbą od wielu lat w istotny sposób korzystnie wpływającą na bezpieczeństwo społeczeństwa, zmniejszenie przestępczości, ograniczenie patologii i demoralizacji nieletnich. „Z uwagi na 100-lecie istnienia tego zawodu w Polsce pragniemy podziękować kuratorom sądowym za zaangażowaną pracę w służbie państwu i społeczeństwu polskiemu” – napisano w projekcie uchwały.
Podczas 73. posiedzenia senatorowie zapoznają się także z 2 informacjami. Informację o działalności Sądu Najwyższego w 2017 r. przedstawi prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną Dariusz Zawistowski. Z informacją o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec–grudzień 2018 r. (przewodnictwo Austrii w Radzie Unii Europejskiej)zapozna Izbę wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
14 lutego 2019 r. zakończyło się 73. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 3 ustawy, do 1 wprowadziła poprawki. Senat zdecydował o wniesieniu do Sejmu 1 projektu ustawy i podjął 2 uchwały okolicznościowe. Senatorowie zapoznali się z 2 informacjami: o działalności Sądu Najwyższego w 2017 r. oraz o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec–grudzień 2018 r. (przewodnictwo Austrii w Radzie Unii Europejskiej).
Drugiego dnia obrad Izba wprowadziła 9 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy), przede wszystkim o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym. Kilka z nich ma na celu prawidłowe zróżnicowanie terminu wejścia w życie przepisów nowelizacji, tak aby w sposób niebudzący wątpliwości ustalić, które z nich obowiązują na poszczególnych etapach wprowadzania nowych rozwiązań. Ustawa m.in. wprowadza rozwiązania uniemożliwiające sprowadzanie do naszego kraju cudzoziemców, którzy wjeżdżają pod pretekstem podjęcia studiów, ale ich nie kontynuują. Nowela dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw spoza UE, której termin wdrożenia minął 23 maja 2018 r. Chodzi o cudzoziemców przyjeżdżających m.in. w celu prowadzenia badań naukowych, podjęcia studiów, szkoleń czy udziału w wolontariacie lub programach wymiany szkolnej. Nowelizacja przewiduje, że minister spraw wewnętrznych ustanowi instytucję zatwierdzania jednostek prowadzących studia, organizujących staż i organizacyjnych, na rzecz których cudzoziemcy będą wykonywać świadczenia jako wolontariusze. Obowiązek zatwierdzania nie będzie dotyczył uczelni akademickich, publicznych uczelni zawodowych, uczelni wojskowych, uczelni służb państwowych oraz uczelni prowadzonych przez kościoły i związki wyznaniowe, których stosunek do Rzeczypospolitej Polskiej reguluje umowa międzynarodowa lub ustawa. Nowela ma też wyeliminować tzw. turystykę pobytową, polegającej na składaniu wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy przez osoby przebywające w Polsce na podstawie wizy wydanej przez inne państwo należące do strefy Schengen. Problem dotyczy m.in. obywateli: Iraku, Bangladeszu, Pakistanu i Indii.
Senat bez poprawek przyjął 2 ustawy.
Ustawa o zmianie ustawy o grach hazardowych (projekt komisyjny) przewiduje, że środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej będą wydatkowane również na rozwój turystyki społecznej. Stanowi reakcję sejmowej Komisji do Spraw Petycji na petycję Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które postulowało, aby środki funduszu przeznaczać również na rozwój turystyki społecznej, sprzyjającej aktywności fizycznej obywateli. Dotychczas środki te przeznaczane na przebudowę, remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych, rozwijanie sportu wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych oraz zadania określone w przepisach dotyczących zdrowia publicznego w zakresie aktywności fizycznej.
Ustawa o wypowiedzeniu Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowenii o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, sporządzonej w Lublanie dnia 28 czerwca 1996 r. (projekt rządowy) dotyczy wyrażenia zgody na wypowiedzenie przez prezydenta umowy międzynarodowej, kwestionowanej przez Komisję Europejską z uwagi na jej niezgodność z prawem UE, podobnie jak inne umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (tzw. umowy intra-EU BIT), zawarte między państwami członkowskimi, które zostały wezwane przez Komisję Europejską do zakończenia ich obowiązywania.
Izba zdecydowała o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska (inicjatywa Komisji Ustawodawczej), który wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 marca 2018 r. (sygn. akt K 2/17). Projekt noweli wydłuża z 2 do 3 lat termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w wypadku ograniczenia korzystania z niej w związku z ochroną środowiska. Roszczenia miałyby dotyczyć głównie działalności lotnisk, np. hałasu.
Senatorowie podjęli 2 uchwały okolicznościowe. W uchwale w 100. rocznicę utworzenia w Polsce instytucji kurateli sądowej (inicjatywa Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej) Senat przypomniał, że naczelnik państwa Józef Piłsudski 7 lutego 1919 r. wydał dekret o utworzeniu sądów dla nieletnich w 3 miastach: Warszawie, Łodzi i Lublinie. Utworzono przy nich urząd stałych opiekunów sądowych, po 10 latach przemianowanych na kuratorów nieletnich, z czasem zakres ich zadań objął również osoby dorosłe, które dopuściły się przestępstwa. Jak podkreślono w uchwale, kuratorzy sądowi są służbą od wielu lat w istotny sposób korzystnie wpływającą na bezpieczeństwo społeczeństwa, zmniejszenie przestępczości, ograniczenie patologii i demoralizacji nieletnich. „Z uwagi na 100-lecie istnienia tego zawodu w Polsce pragniemy podziękować kuratorom sądowym za zaangażowaną pracę w służbie państwu i społeczeństwu polskiemu” – napisano w uchwale.
Izba podjęła także uchwałę upamiętniającą mecenasa Jana Olszewskiego – prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej (1930–2019) (inicjatywa grupy senatorów PiS). W uchwale przypomniano m.in., że Jan Olszewski był adwokatem, działaczem opozycji niepodległościowej, obrońcą w procesach politycznych. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów, uczestnikiem powstania warszawskiego. Od 1956 r. aktywnie uczestniczył w polskich zrywach wolnościowych, m.in. jako członek Klubu Krzywego Koła i redaktor „Po Prostu”. W 1976 r. znalazł się wśród założycieli Polskiego Porozumienia Niepodległościowego i uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników. We wrześniu 1980 r. włączył się w organizowanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W wyborach parlamentarnych w 1991 r. Jan Olszewski uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji, a 6 grudnia 1991 r. powołano go na stanowisko „premiera pierwszego po transformacji rządu, powołanego przez Sejm, wybranego w wolnych wyborach”. „Jako prezes Rady Ministrów RP podjął starania na arenie międzynarodowej, by wprowadzić Polskę do NATO i Wspólnot Europejskich, jednocześnie przeciwstawiając się uzależnieniu kraju od Rosji” – napisano w uchwale. Przypomniano też, że na wniosek Sejmu jego rząd zrealizował uchwałę lustracyjną. „Ta próba lustracji zakończyła się odwołaniem jego rządu. Decyzją Sejmu podczas >>nocnej zmiany<< w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r., w rocznicę wyborów z 1989 r., Jan Olszewski został pozbawiony funkcji prezesa Rady Ministrów” – napisano w uchwale. Przypomniano również, że Jan Olszewski był współautorem obywatelskiego projektu konstytucji z 1994 r., a po wyborach prezydenckich w 1995 r., w których uzyskał 4. miejsce, założył Ruch Odbudowy Polski. Jan Olszewski był także doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, działał na rzecz likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. 3 maja 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Jak napisano w uchwale: „Pan premier Jan Olszewski do końca życia pozostał wierny ideałom Polski niepodległej, praworządnej i demokratycznej. Był człowiekiem honoru, pełnym godności, skromności i uczciwości. Dobrze zapisał się w historii narodu polskiego jako patriota, mąż stanu, wzór do naśladowania”.
Senatorowie zapoznali się także z informacją o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec–grudzień 2018 r. (przewodnictwo Austrii w Radzie Unii Europejskiej), przedstawioną przez wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego.
Projekt
Początek posiedzenia w dniu 13 lutego 2019 r. o godz. 11.00

13.02.2019-Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisja Ustawodawcza godz. 8.00

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisja Ustawodawcza
godz. 8.00, sala 217
- Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (druk senacki nr 1059).
- Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (druk senacki nr 1035).
12.02.2019r-Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji godz. 13.30

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji
godz. 13.30, sala 217
- Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, w celu wprowadzenia możliwości współfinansowania niekomercyjnych klubów sportowych przez samorząd terytorialny oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, w celu zmniejszenia stawki opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości zajmowanych przez niekomercyjne kluby sportowe (cd.) (P9-62/18) (materiał).
materiały:
Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Związek Powiatów Polskich - Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, celem wyeliminowania niespójności w systemie prawa (P9-69/18) (materiał).
- Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, w celu dodania kategorii przypadków, które mogą zostać uwzględnione przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego przy wyłączeniu opłaty za zajęcie pasa drogowego (P9-70/18) (materiał).
- Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii, w celu wprowadzenia obowiązku umieszczania ścieżki z audiodeskrypcją oraz napisów w filmach polskiej produkcji (P9-71/18) (materiał).
- Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, w celu przyznania opiekunom pobierającym świadczenia (wymienione w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym (P9-74/18) (materiał).
- Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka, w celu nadania Radzie Działalności Pożytku Publicznego uprawnienia do zgłaszania kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka (P9-75/18) (materiał).
- Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 8 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zastąpienia określenia ,,karę dodatkową” określeniem ,,środek karny w postaci” (P9-76/18) (materiał).
- Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 30 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, w celu wprowadzenia obowiązku wskazania w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony (co najmniej 6 miesięcy) przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie (P9-77/18) (materiał).
31.01.2019- Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Godzina 17.30

24.01.2019-Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisja Ustawodawcza godz. 8.00, sala 176

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisja Ustawodawcza
godz. 8.00, sala 176
- Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druk senacki nr 1016).
proces legislacyjny
71. posiedzenie Senatu RP IX kadencji

71. posiedzenie Senatu – pierwszy dzień
23 stycznia 2019 r. zakończył się 1. dzień 71. posiedzenia Senatu. Tego dnia Izba rozpatrzyła ustawę budżetową na 2019 r.; zgłoszono do niej 104 poprawki. Założenia budżetu przedstawił premier Mateusz Morawiecki.
Przed przystąpieniem do obrad senatorowie uczcili minutą ciszy tragicznie zmarłego 14 stycznia 2019 r. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i zmarłego 3 stycznia 2019 r. senatora III kadencji Leszka Lackorzyńskiego.
Izba rozpatrzyła ustawę budżetową na rok 2019 (projekt rządowy), która zakłada utrzymanie stabilności finansów publicznych przy wspieraniu wzrostu gospodarczego i solidarnościowej polityki społecznej. W ustawie zaplanowano dochody budżetu w wysokości 388 mld 294 mln 520 tys. zł, a wydatki – 416 mld 794 mln zł, czyli deficyt nie większy niż 28 mld 500 mln zł. Prognozowany deficyt sektora finansów publicznych, liczony według metodologii UE, wyniesie 1,7% PKB, a PKB z kolei powinien wzrosnąć o 3,8%. Ustawa przewiduje ponadto, że średnioroczna inflacja nie przekroczy 2,3%, przeciętny roczny fundusz wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent wzrośnie nominalnie o 6%, a konsumpcja prywatna – o 5,9%. Uwzględnia wprowadzenie nowej, 9-procentowej stawki w podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zapewnia środki m.in. na kontynuację programów „Rodzina 500 +”, „Dobry start”, na podniesienie renty socjalnej, waloryzację rent i emerytur, darmowe leki dla seniorów.
Przedstawiając Izbie budżet państwa na 2019 r., premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że spełnia on wszystkie wymogi Unii Europejskiej. Jak mówił, jest to budżet, który daje „dobre perspektywy wzrostu gospodarczego i jednocześnie zabezpiecza wszystkie programy społeczne”. „Rozwój i solidarność – takie hasło przyświecało nam w czasie tworzenia tego budżetu” – zaznaczył. Dodał, że w budżecie przewidziane są też rezerwy na wypadek spowolnienia koniunktury w gospodarce światowej czy w strefie euro. Szef rządu poinformował, że Polska w ostatnich 5 kwartałach rozwijała się w tempie nie mniejszym niż 5%. „To jest ewenement w Unii Europejskiej. Spośród dużych krajów rozwijamy się najszybciej” – podkreślił. W ocenie premiera przewidywany deficyt budżetowy w 2019 r. w wysokości 28,5 mld zł jest „założeniem konserwatywnym”. Jak zaznaczył, na podstawie danych za 2018 r. można prognozować, że wyniki budżetu na 2019 r. będą też lepsze. Deficyt budżetowy w 2018 r. planowany był w wysokości ok. 1,5% PKB, a prawdopodobnie wyniesie ok. 0,5%, czyli ok. 10–11 mld zł. Premier podkreślił, że to efekt skutecznej polityki podatkowej. W jego ocenie przyczyniła się ona także do obniżenia długu publicznego w stosunku do PKB; w III kwartale 2018 r. po raz pierwszy od wielu lat zmniejszył się on poniżej 50%. „Inflacja jest w ryzach, deficyt budżetowy jest bliski zeru, dług publiczny do PKB maleje” – wyliczał premier. Dodał, że Polska jest również liderem wydatków społecznych. „Według firmy Oxfam wśród 154 państw zajmujemy pierwsze miejsce jeśli chodzi o wysokość wydatków społecznych przy jednoczesnym ograniczaniu deficytu budżetowego" – mówił premier.
71. posiedzenie Senatu – drugi dzień
24 stycznia 2019 r. zakończyło się 71. dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba przyjęła ustawę budżetową, której założenia przedstawił premier Mateusz Morawiecki i której został poświęcony pierwszy dzień senackiej debaty. Senat podjął uchwałę w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Przed przystąpieniem do obrad w środę senatorowie uczcili minutą ciszy tragicznie zmarłego 14 stycznia 2019 r. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i zmarłego 3 stycznia br. senatora III kadencji Leszka Lackorzyńskiego.
W czwartek Izba, w obecności Krystyny Małkowskiej-Żaby, wnuczki Olgi i Andrzeja Małkowskich oraz licznych przedstawicieli organizacji harcerskich, podjęła uchwałę w 100. rocznicę śmierci Andrzeja Małkowskiego i 40. rocznicę śmierci Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej – twórców polskiego harcerstwa (projekt grupy senatorów). „Chcemy, aby kolejne pokolenia harcerek i harcerzy kontynuowały ich dzieło w duchu służby Bogu, Polsce i bliźnim” - napisano w uchwale. Senat, pragnąc uczcić Andrzeja i Olgę Małkowskich, wyraził uznanie dla działalności polskiego harcerstwa i jego wartości wychowawczych, które kształtują osobowości i postawy kolejnych pokoleń polskiej młodzieży.
Senatorowie, w obecności marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, podjęli uchwałę w 100. rocznicę inauguracyjnego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego (inicjatywa grupy senatorów). Senat przypomina, że wybory do Sejmu Ustawodawczego na terenach podległych władzy centralnej w Warszawie odbyły się 26 stycznia 1919 r. Wyłoniony w ich wyniku parlament wolnej i suwerennej Polski po 127 latach przerwy zebrał się w Warszawie w gmachu przy ulicy Wiejskiej 10 lutego 1919 r. Senat, „doceniając patriotyzm, wysiłek i twórczą pracę posłów Sejmu Ustawodawczego, składa im w imieniu narodu polskiego podziękowanie za przyczynienie się do odbudowy Niepodległej. Jednocześnie, czując się wraz z Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej sukcesorem pierwszego parlamentu Polski Odrodzonej, Senat Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla, że stoi na straży ciągłości bogatej tradycji polskiego parlamentaryzmu i wolności obywatelskich” – czytamy w uchwale.
Izba podjęła uchwałę upamiętniająca Pawła Adamowicza – Prezydenta Gdańska (1965-2019). W debacie ścierały się głosy zwolenników projektów uchwały przygotowanych przez senatorów PiS i senatorów PO. W uchwale zaproponowanej przez Komisję Ustawodawczą czytamy: "14 stycznia 2019 roku zmarł w wyniku ciężkich ran zadanych przez zamachowca Paweł Adamowicz - długoletni Prezydent Gdańska, samorządowiec i działacz demokratycznej opozycji. Zginął po ataku w czasie wystąpienia na zgromadzeniu publicznym w Gdańsku, na którym jego mieszkańcy wyrażali swoją solidarność z potrzebującymi w naszym kraju. Ta tragiczna śmierć wstrząsnęła Polską i odbiła się szerokim echem za granicą, wywołując współczucie dla Bliskich Zmarłego Prezydenta oraz powszechne potępienie zbrodni, której padł ofiarą". Podkreślono w niej, że budował on przyszłość Gdańska, nie zapominając, jak ważne dla współczesnych są historia i korzenie. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla zasług Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, które położył w swojej działalności publicznej. Senat apeluje o poszanowanie demokratycznych metod oraz okazywanie wzajemnego szacunku przez wszystkich uczestników życia publicznego w Polsce. Wyrażamy głębokie przekonanie, że tylko pod tym warunkiem można służyć godnie i skutecznie dobru wspólnemu i budowie pomyślności Naszej Ojczyzny” – napisano w uchwale.
Bez poprawek Senat przyjął ustawę budżetową na rok 2019 (projekt rządowy), która zakłada utrzymanie stabilności finansów publicznych przy wspieraniu wzrostu gospodarczego i solidarnościowej polityki społecznej. W ustawie zaplanowano dochody budżetu w wysokości 388 mld 294 mln 520 tys. zł, a wydatki – 416 mld 794 mln zł, czyli deficyt nie większy niż 28 mld 500 mln zł. Prognozowany deficyt sektora finansów publicznych, liczony według metodologii Unii Europejskiej, wyniesie 1,7% PKB, a PKB z kolei powinien wzrosnąć o 3,8%. Ustawa przewiduje ponadto, że średnioroczna inflacja nie przekroczy 2,3%, przeciętny roczny fundusz wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent wzrośnie nominalnie o 6%, a konsumpcja prywatna – o 5,9%. Uwzględnia wprowadzenie nowej, 9-procentowej stawki w podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zapewnia środki na m.in. kontynuację programów „Rodzina 500 +” i „Dobry start”, podniesienie renty socjalnej, waloryzację rent i emerytur, darmowe leki dla seniorów.
Przyjęta bez poprawek została ustawa zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw(projekt rządowy), która przedłuża na 2019 r. możliwość złożenia przez rolników oświadczenia zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich lub obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Senatorowie przyjęli z 17. poprawkami, głównie doprecyzowującymi, nowelizację prawa własności przemysłowej (projekt rządowy), implementującą unijną dyrektywę, która ma na celu ustanowienie trwałego i komplementarnego współistnienia wspólnotowego znaku towarowego i krajowych systemów ochrony znaków towarowych. Wprowadzono poprawkę proponującą przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy: z dnia po ogłoszeniu - na 14 dni od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Senat przyjął dwa senackie projekty ustaw i wniósł je do Sejmu. Pierwszy to projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego (inicjatywa Komisji Ustawodawczej), który dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 maja 2018 r. Przewiduje on, że każde postanowienie sądu pozbawiające oskarżycieli posiłkowych możliwości udziału w postępowaniu sądowym będzie mogło być przez nich zaskarżone.
Drugi to projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane (inicjatywa Komisji Ustawodawczej), wykonujący wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 lutego 2018 r., który przenosi do ustawy – Prawo budowlane przepisy zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, dotyczących ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych.
Porządek obrad na drugiej stronie. Zapraszamy --> KLIK <--
22.01.2019-Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji i Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej
Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji
godz. 9.00, sala 176
- Rozpatrzenie ustawy budżetowej na rok 2019 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji (druk senacki nr 1068, druki sejmowe nr 2864, 3021 i 3021-A):
godz. 9.0004 – Sąd Najwyższy; 05 – Naczelny Sąd Administracyjny; 06 – Trybunał Konstytucyjny; 08 – Rzecznik Praw Obywatelskich; 10 – Urząd Ochrony Danych Osobowych; 13 – Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu; 52 – Krajowa Rada Sądownictwa;
godz. 10.30
42 – Sprawy wewnętrzne; 43 – Wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, a także plany finansowe: Centrum Usług Logistycznych; Funduszu Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego; Funduszu Wsparcia Policji; Funduszu Wsparcia Straży Granicznej; Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej;
godz. 10.50
Plany finansowe: Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego; Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego; Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego;
godz. 11.00
56 – Centralne Biuro Antykorupcyjne; 57 – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego; 59 – Agencja Wywiadu;
godz. 11.30
15 – Sądy powszechne; 37 – Sprawiedliwość; 88 – Powszechne jednostki organizacyjne prokuratury, a także plany finansowe: Centrum Zakupów dla Sądownictwa Instytucji Gospodarki Budżetowej; Mazowieckiej Instytucji Gospodarki Budżetowej „Mazovia”; Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej; Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.
Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej
godz. 9.00, sala 101 (budynek Sejmu)
- Rozpatrzenie ustawy budżetowej na rok 2019 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji (druk senacki nr 1068, druki sejmowe nr 2864, 3021 i 3021-A):
godz. 9.00
12 – Państwowa Inspekcja Pracy; 14 – Rzecznik Praw Dziecka;
godz. 9.30
31 – Praca; 44 – Zabezpieczenie społeczne; 63 – Rodzina; 83 – Rezerwy celowe;
85 – Budżety wojewodów ogółem, 85 – Budżety wojewodów ogółem, a także plany finansowe: Funduszu Pracy; Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
godz. 10.30
54 – Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także plan finansowy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
godz. 11.00
73 – Zakład Ubezpieczeń Społecznych; 72 – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także plany finansowe: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych; Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; Funduszu Emerytalno-Rentowego; Funduszu Prewencji i Rehabilitacji; Funduszu Administracyjnego.
Komisja Zdrowia oraz Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej
godz. 15.00, sala 102 (budynek Sejmu)
- Wyzwania pediatrycznej i perinatalnej opieki paliatywnej –propozycje systemowych rozwiązań.
16.01.2019-Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Godz. 12.00

15.001.2019 Posiedzenia Komisji Sejmowych : Komisja Polityki Społecznej i Rodziny

16.01.2019 - Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Godz.18.30
